počet přečtení: 229
vytvořeno 03.07.2022, upraveno 03.07.2022

ODM 2022 Olomouc – dívky

Ve dnech 27. - 30. 6. proběhla Olympiáda dětí a mládeže v Olomouci.
Původně plánovaná na rok 2021 pro ročníky 2006 / 2007 bylo z důvodu covid-19 posunuta o rok včetně posunutí ročníků účastníků. Bohužel holky ročníku 2006 tak přišly o svojí šanci se na ODM ukázat.
Tato ODM byla první po změně systému basketbalové soutěže. Místo původně dvou skupin po 7 účastnících se hrálo systémem 4 skupin s následným playoff a zápasy o umístění.
Byli jsme nalosováni do skupiny C spolu s domácím Olomouckým krajem a dále krajem Ústeckým a Vysočinou.
Zahajovací utkání v Čajkaréně vyšlo na nás a družstvo Vysočiny. Pokud jsme chtěli uvažovat o postupu, tak bylo nutné tento zápas vyhrát. Vstup do utkání nám vyšel, když soupeř dal svůj první koš za stavu 10:0 pro nás. Tento rozdíl se nám postupně i přes střídání dařilo navyšovat a konečné skóre se zastavilo na hodnotě 60:38.
Druhý zápas proti domácímu týmu se nám nepovedl. Stále jsme tahali za kratší konec provazu a soupeř vedl až sedmnácti bodovým rozdílem. Ten se nám na konci zápasu podařilo stáhnout na přijatelných 7 bodů, ale po naší chybě v útoku jsme dostali poslední koš z rychlého protiútoku v poslední vteřině a prohráli tak 37:46.
Ostatní výsledky naší skupiny rozehrály před naším posledním zápasem postupovou matematiku jasně. Olomouc má postup jistý a my musíme pro postup vyhrát minimálně o 5 bodů. Proti Ústeckému kraji, kde základ týmu tvořily hráčky Chomutova, stříbrného medailisty z MČR U15, to byl takový malý Everest. A první čtvrtina to plně potvrdila. Jediné dva body dáváme z trestných hodů a prohráváme ji 13:2. Postupně se naše ztráta zvýšila až na 20 bodů a po porážce 32:50 na nás zbývají zápasy ve spodní části účastníků o nejlépe 9. místo.
Odpoledne nás ještě čekal zápas spodní skupiny – derby s Karlovými Vary. Ty si dělaly po vítězství nad Vysočinou zálusk na první místo ve spodní skupině. Pro nás byl tento zápas, tak jako vždy proti KV malým finále. Holky se znají ze vzájemných zápasů a pro trenéry je to nejlépe zmapovaný soupeř. Vždyť turnaje NRV hrajeme jako jedem tým. Znalost soupeře se nám vyplatila. Hráčky dostaly individuální obranné úkoly, které dokonale plnily. Zápas byl plně v naší režii, o čemž svědčí stavy čtvrtin 13:2, 30:10, 48:22. Od poloviny třetí čtvrtiny jsme začaly šetřit základní rotaci na zápas o 9. místo. A lavička dovedla zápas do vítězného konce 50:32.
Poslední zapas ODM, zápas o konečné 9. místo, a soupeř opět kvalitní – Pardubický kraj. Jeho tým byl sice tvořen pouze hráčkami ročníků 2008, ale celý tým byl složen z hráček Studánky Pardubice, čtvrtého týmy z MČR U14. Soupeř měl také výhodu znalosti prostředí, Zápas se odehrál v hale Baduo, kde Pardubice hrály všechny své předchozí zápasy, a my tam jeli poprvé. Zápas byl velice vyrovnaný, vedení se přelévalo z jedné strany na druhou. V prvním poločase soupeř potrestal každou naši chybu košem. Po první čtvrtině vedeme 19:16. V poločase naopak prohráváme 33:31. Další čtvrtina a náš trhák na 44:39. Sice vedeme, ale nic není vyhráno. Oba týmy hrají v úzké rotaci, a ta se projevuje na únavě hráček, které nepřidává ani krásné letní počasí venku a nedýchatelno v hale. Děláme opakovaně chyby v útoku a soupeř nekompromisně trestá a dvě minuty před koncem srovnává na 46:46. Začíná taktická basketbalová bitva. Po faulu při nájezdu proměňujeme oba trestné hody. Soupeř sám pod košem přestřeluje. Získáváme doskok a jdeme do dlouhého útoku, bohužel ztráta při driblingu. Dlouhá přihrávka pod náš koš… naštěstí moc dlouhá a míč z autu pro nás. Opět dlouhý útok a na konci střela, která míjí soupeřův koš. Ač 4 vteřiny do konce, soupeř se dokázal protlačit k zakončení, naštěstí opět přehazují naší obroučku a vyhráváme.
9. místo je realitou síly našeho basketbalu při republikovém srovnaní.
Věřím, že si holky účast na ODM užily a přeji jim, aby si někdy vyzkoušely i tu opravdovou velkou a světovou olympiádu.
Na závěr děkuji hráčkám za přístup k přípravě i k samotné účasti v Olomouci. Byly bezproblémové jak na hřišti, tak i mimo a poslouchaly jako hodinky.
Zároveň děkuji výboru ČBF-OZĆ a vedení Plzeňského kraje, že nám umožnili jak kvalitní přípravu, tak i samotnou účast na tomto sportovním svátku.